Barcelona - przewodnik

O BARCELONIE

Historia
Ludność
Rząd i polityka
Ekonomia i biznes
Koszty życia
Pogoda

PODRÓŻ DO BARCELONY

Tanie loty
Porty lotnicze
Port morski
Koleje i dworce
Transport Publiczny
Konsulaty i Ambasady
Ważne informacje
Przydatne telefony

CO WARTO ZOBACZYĆ

Muzea
Zabytki
Parki i ogrody
Pozostałe

ROZRYWKA

Bary i Restauracje
Nocne życie
Zakupy
Plaże

HOTELE

Hotele 1 gwiazdkowe
Hotele 2 gwiazdkowe
Hotele 3 gwiazdkowe
Hotele 4 gwiazdkowe
Hotele 5 gwiazdkowe
Wyszukuwanie hoteli

INNE MIASTA EUROPEJSKIE

Lizbona
Alicante

Transport publiczny

Barcelona jest ogromnym miastem, pełnym uliczek i zakątków. Dodatkowo jest jednym z najbardziej zaludnionych miast Europy, a jego zagęszczenie potęgują niemal bez przerwy napływający turyści. Władze miasta jednakże stanęły na wysokości zadania i zorganizowały ruch uliczny w sposób, który nie tylko minimalizuje zatłoczenie, ale również usprawnia poruszanie się po tym olbrzymim obszarze. Korzystając z oddanych do użytku publicznego środków lokomocji można bez przeszkód i w krótkim czasie dotrzeć do wybranego miejsca.

Sieć transportu publicznego obejmuje: metro, linie autobusowe, linie tramwajowe, kolej oraz niedawno wprowadzony serwis rowerowy.

Autobusy

Na terenie Barcelony istnieje wiele linii autobusowych, którymi można dojechać do każdego miejsca miasta.

Oprócz zwykłych autobusów dla turystów przygotowano tzw. linie turystyczne (Tourist Bus), dzięki którym w wygodny sposób można obejrzeć i zwiedzić Barcelonę. Autobusy te jeżdżą trzema trasami turystycznymi, łącznie zatrzymują się na 44 przystankach, a 6 z nich stanowi stacje przesiadkowe pomiędzy nimi. Na jeden bilet można przesiadać się dowolną ilość razy.

Codziennie kursuje również tzw. Aerobus – autobus pomiędzy Placa de Cataluna a lotniskiem.

W godzinach nocnych kursują autobusy nocne, tzw. Nitbusy.

Tramwaje

W Barcelonie istnieją dwie linie tramwajowe. Jedna z nich znana jako Trambaix lub Trambesos jest typową siecią miejską. Druga, tzw. Tramvia Blau – to starodawny tramwaj, który piękną i malowniczą trasą dojeżdża aż do Tibidabo (różnica wysokości to 93 metry).

Metro

Metro w Barcelonie obejmuje 9 linii (L1 – L9). Każda linia wyróżnia się spośród innych indywidualnym kolorem. Większość sieci obsługiwana jest przez TMB (Transport Metropolitans de Barcelona), jedynie trzy linie są własnością FGC. Obecnie trwają prace wykończeniowe ostatniej z linii – L9. Ze swą długością ponad 42 kilometrów będzie drugą najdłuższą w Europie. Ustępuje jedynie Londyńskiej Linii mającej długość 76 kilometrów. Większość stacji metra znajduje się przy najciekawszych atrakcjach turystycznych, co znakomicie ułatwia dostęp do nich.

Pociągi

W Barcelonie istnieje dobrze rozwinięta sieć kolejowa – RENFE. Poza pociągami dalekobieżnymi jeżdżą również pociągi miejskie, którymi można dotrzeć w wiele miejsc miasta. Aby dowiedzieć się więcej o pociągach zapraszamy do rozdziału Koleje i dworce w menu po lewej stronie.

Serwis rowerowy

W marcu 2007 roku wprowadzono w Barcelonie nowy rodzaj transportu publicznego – transport rowerowy. Posiadając odpowiednią kartę użytkownika można korzystać z publicznie dostępnych rowerów i w ten sposób docierać do interesujących nas miejsc w mieście. Stacje rowerowe porozmieszczane są w różnych punktach Barcelony, a wymiany, zwrotu czy pożyczenia roweru można dokonać w każdym z nich. System ten odniósł niesamowity sukces i szybko stał się bardzo popularny. W przeciągu trzech pierwszych miesięcy z jego usług skorzystało około 50 tysięcy osób.

Wyszukiwarka hoteli w Barcelonie

Data od:       Data do:       

WYSZUKIWARKA:
Przewodnik po Barcelonie - EBookPrzewodnik po Barcelonie - wersja papierowaSitemap | Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu barcelona-przewodnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) BARCELONA-PRZEWODNIK.PL 2008 - 2014